
Splošna izobraževanja
Mentor: Tomaž Komel, prof. zgodovine, univ. dipl. geograf
Sprehodili se bomo od začetka zgodovine z nastankom prvega človeka do danes, tako, da bomo pregledali le tiste dogodke, procese, pojave, osebe,…ki so najbolj zaznamovale in oblikovale današnji svet. Z analizo zgodovinskih virov bomo videli ali se zgodovina ponavlja in kdo jo najbolj oblikuje in spreminja (mali človek ali pomembni ljudje?). Poudarili bomo najpomembnejše letnice, osebe, civilizacije, dosežke, izume, organizacije,… ki so in nekatere še danes močno vplivajo na dogajanje po svetu.
Mentor: Tomaž Komel, prof. zgodovine, univ. dipl. geograf
Nadaljevali bomo fizično- in družbenogeografski opis kontinentov: Severna Amerika, Avstralija in Azija. Poseben poudarek bo na aktualnih problemih v navedenih kontinentih in posameznih državah. Kot vedno z vključenim tudi zgodovinskim ozadjem aktualne situacije na dotični celini in/ali državi.
Organizator: Mirjam Ličen z raznimi mentorji umetnostne zgodovine
Nadaljevali bomo s spoznavanjem Toneta Kralja, doma in v zamejstvu. Skupaj bomo odkrivali nove kraje in njihove edinstvene kulturne ter zgodovinske posebnosti. Ob tem bomo morda naleteli tudi na druge izjemne umetnike in njihova dela. V naših krajih bomo spoznali zanimive osebe in skupnosti, ki bogatijo našo deželo. Srečali in spoznali bomo slovenska združenja v zamejstvu, ki ohranjajo našo kulturno dediščino in slovensko besedo.
Mentorica: Staša Peršolja Bužinel, prof. glasbe
Glasba spremlja človeka od zibelke do groba. Je del naše narave, naša zvesta spremljevalka. Skupaj bomo spoznavali, kako se je človek z njo srečeval, jo ustvarjal in poustvarjal že od prazgodovine dalje. Spoznali bomo različna glasbena stilna obdobja in najpomembnejše skladatelje, ki so takrat delovali. Poslušali bomo njihova znamenita dela in skozi slušno analizo spoznavali zakonitosti in značilnosti glasbe. Od neandertalčeve piščali do danes.
Mentorica: Nuša Podgornik, univ. dipl. umetnostna zgodovinarka, likovna kritičarka in kuratorka
Likovna umetnost – kako jo gledati in brati?
Program bo potekal preko predavanj, vizualnega gradiva (fotografije, projekcija), z razlago terminov in um. zgod. izrazoslovja skozi umetnostno-zgodovinska obdobja, njihove ključne značilnosti in najpomembnejše umetnine arhitekture, slikarstva in kiparstva tudi v slovenskem prostoru. Glede na želje in predznanja se lahko program bolj ali manj vsebinsko prilagodi in osredotoči tudi na druge likovne, kritiške, kuratorske in umetnostno-zgodovinske teme ter aktualne razstave, ki zadevajo poglobljeno opazovanje in vrednotenje likovnih del.
Mentor: Gorazd Humar, univ. dipl. ing. gradbeništva
Sprehod skozi zgodovino nastanka najzanimivejših gradenj, ki so pomembne bodisi iz arhitektonskega ali gradbeniškega vidika. Skozi predavanja bomo spoznali nekatere znamenite gradnje kot npr. Most na Pelješac, nekdanji rimski most čez Sočo pri Majnici ter pregled najzanimivejših rimskih mostov, predviden je tudi ogled ostankov tega rimskega mostu. Pogledali bomo zakaj se je porušil most Morandi v Genovi ter si ogledali nekaj najbolj znanih porušitev mostov. Sprehodili se bomo tudi skozi pregled gradenj največjih kupol na svetu -Panteon, Firenze, Rim itd. Po dogovoru tudi pregled največjih gotskih cerkva ter analiza njihovih konstrukcij. Ogled novogoriške železniške postaje.
Mentorica: mag. Darinka Kozinc
Knjiga je spremljevalka naše generacije, ki nam je odpirala pogled v nove svetove in znanja. Družba se je temeljito spremenila z novimi tehnologijami in hitrim ter površnim načinom življenja. Kljub temu knjiga ostaja in bo ostala! V Sloveniji imamo tudi pomnik knjigi-Rastoča knjiga. Med mesečnimi srečanji bomo brali (sodelovali bodo vsi udeleženci), se pogovarjali o naših priljubljenih knjigah, izmenjavali lastna
občutja in videnja ob knjigah. Obenem bomo na plan potegnili lastno literarno ustvarjalnost. Imeli bomo možnost srečanj z goriškimi lit. ustvarjalci. Vsebina se bo prilagajala željam skupine.
Mentorica: Tončka Čibej, zeliščarka z NP kvalifikacijo
Spoznavali bomo zdravilna zelišča, nabiranje in njihovo uporabo, vlogo čebel, se seznanili z zavarovanimi in ogroženimi rastlinami in varstvom okolja.
Izvajalec: Jožica Golob Klančič, univ.dipl.ing.hortikulture in krajinske arhitekture
Različni pristopi k domačemu vrtnarjenju in izbira najprimernejšega za dano situacijo. Posvetili se bomo zlasti spoznavanju tal in njih ustrezni sonaravni obdelavi in pripravi za sajenje, s poudarkom na potrebi po trajni plodnosti. Spoznavali bomo različne rastline:drevesa (okrasna in sadna), grmovnice, trajnice, čebulnice, enoletnice in balkonske rastline, posodovke ter sobne rastline. Posvetili se bomo skrbi za nego različnih rastlin, tako okrasnih, kot tudi užitnih. Predavanja bodo zajemala osnovna teoretična spoznanja in pravila, nadgrajevala pa se bodo skozi praktične izkušnje predavateljice in slušateljev. Vsaka ura bo sestavljena iz ene teme in podaje snovi s strani predavateljice, nato pa bomo skozi vprašanja slušateljev iskali konkretne odgovore in rešitve problemov.