
Splošna izobraževanja
Mentor: Tomaž Komel, prof. zgodovine, univ. dipl. geograf
Na vsakem srečanju bomo spoznali pet dogodkov, ki so zaznamovali življenje v preteklem stoletju. Pri tem bodo upoštevani vzročno-posledični mehanizmi, kiso vplivali na družbeni, politični in gospodarski razvoj sveta in Evrope. Poleg tega bomo omenjene dogodke na kratko povezali tudi z razmerami v prvi oziroma drugi Jugoslaviji ter po letu 1991 v Sloveniji. S pomočjo revije Time, ki za vsako leto izbere osebnost leta, bomo spoznali le-te in zgodovinski okvir v katerem so živele in zakaj so postale osebnosti leta.
Mentor: Tomaž Komel, prof. zgodovine, univ. dipl. geograf
Predviden je pregled geografskih značilnosti evropskih držav; približati bom skušal njihove družbene, gospodarske in politične značilnosti ter s pomočjo znanja iz drugih področij, aktualnih dogodkov in simulacij prihodnosti oziroma izkušenj iz preteklosti skušal predvideti razvoj evropskih držav. Upoštevani bodo interesi in želje udeležencev, zato se bomo lahko bolj posvetili določeni evropski regiji ali problematiki. Po končanem pregledu Francije in srednjeevropskih držav se bomo sprehodili in spoznali naravno družbenogeografske značilnosti kontinentov (Amerike, Afrike, Azije in Avstralije).
Mentor: umetnostni zgodovinarji/ke
V družbi zanimivih poznavalcev Kraljevih del bomo spoznavali njegovo neprecenljivo zapuščino na Primorskem in v zamejstvu. Ekskurzije bomo popestrili z zanimivostmi kraja, v katerem bo predstavitev potekala. Spoznali bomo tudi slovenske skupnosti v zamejstvu in njihovo kulturno delovanje.
Obiskali bomo nekatere od naštetih krajev, kjer so umetnikova dela: Katinara pri Trstu, Sv. Ivan pri Trstu, Peske in Trebče, Pevma, Štandrež, Ajdovščina, Vrtojba, Miren, Tomaj, Auber, Lokev pri Sežani, Slivje, Gorjansko, Sv. Višarje.
Mentor: Gorazd Humar, univ. dipl. ing. gradbeništva
Spoznavali bomo gradbene in arhitekturne posebnosti nekaterih zanimivih objektov kot so mostovi, gradovi in druge posebne gradnje.
Mentorica: mag. Darinka Kozinc
Knjiga je spremljevalka naše generacije, ki nam je odpirala pogled v nove svetove in znanja. Družba se je temeljito spremenila z novimi tehnologijami in hitrim ter površnim načinom življenja. Kljub temu knjiga ostaja in bo ostala! V Sloveniji imamo tudi pomnik knjigi-Rastoča knjiga. Med mesečnimi srečanji bomo brali (sodelovali bodo vsi udeleženci), se pogovarjali o naših priljubljenih knjigah, izmenjavali lastna
občutja in videnja ob knjigah. Obenem bomo na plan potegnili lastno literarno ustvarjalnost. Imeli bomo možnost srečanj z goriškimi lit. ustvarjalci. Vsebina se bo prilagajala željam skupine.
Mentorica: Sonja Žežlina, profesorica slovenščine
Merica resničnosti in ščepec domišljije. Recept za dobro knjigo, lep film. Ivan Sivec pozna sestavine in pripravlja knjižne specialitete. Skupaj bomo prebirali besedila in ugotavljali, česa je več: resnice ali umišljenega? Med seboj se bomo bogatili. Kot bogati lepa slovenska beseda. In odpirali nova vrata: nova spoznanja, nova znanstva, nova znanja … Kot jih odpira lepa beseda.
Mentorji: Tončka Čibej, zeliščarka z NP kvalifikacijo
dr. Peter Skoberne, biolog in naravovarstvenik
dr. Jana Laganis, Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Nova Gorica
Boris Kante, dipl.ing, ljubiteljski zeliščar
V nizu različnih predavanj in delavnic bomo v stiku z naravo. Z namenom razumevanja procesov v naravi, kar prispeva k izboljšanju odnosa do narave, spoštovanja in samozaščitniškega ravnanja.
Spoznavali bomo zdravilna zelišča in njihovo uporabo, vlogo čebel, se seznanili z zavarovanimi in ogroženimi rastlinami in varstvom okolja.
Goriška enota Zavoda RS za varstvo narave izvaja Projekt o invazivnih rastlinah, zato bomo imeli priliko izvedeti več o teh rastlinah in se morda priključiti temu projektu.
Strokovnjaki z različnih področij nam bodo predstavili vsakokratno vsebino predavanja,
pri čemer bo poudarek na našem stiku z naravo tudi z ogledi in delavnicami v naravi.