Utrinki drugega srečanja dejavnosti »Po poteh Toneta Kralja«, Miren-Peč-Sovodnje ob Soči
Naše drugo srečanje z umetnostjo Toneta Kralja se je začelo z ogledom Mirenskega gradu, duhovnega središča nad naseljem MIren, kjer delujejo lazaristi, sestre usmiljenke in Društvo prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote, ki se osredotoča na pomoč ljudem v stiski. Tone Kralj je na Mirenskem gradu ustvaril več umetniških del, ki krasijo cerkev Žalostne Matere Božje in Svete stopnice. Njegova dela so pomemben del slovenske sakralne umetnosti in prispevajo k duhovnemu in kulturnemu bogastvu tega kraja.
V Peči pri Sovodnjah, v cerkvi Svete Katerine Aleksandrijske nas je sprejel Msgr. Renato Podbersič, duhovnik, publicist in velik raziskovalec narodnega blaga. Gospoda Podbersiča je vedno zanimivo poslušati, saj ima veliko povedati. Poleg predstavitve poslikave Toneta Kralja nam je predstavil tudi življenje Slovencev v Sovodenjski občini. Žalosti ga, ker število Slovencev, ki ohranjajo slovenski jezik in običaje, upada.
Končni cilj današnje ekskurzije so bile Sovodnje ob Soči. Sovodnje ob Soči je praktično povsem slovenska občina v Italiji, kjer Slovenci ohranjajo svojo kulturo in identiteto. V Sovodnjah deluje več slovenskih organizacij in društev, ki skrbijo za ohranjanje slovenskega jezika, kulture in narodne zavesti. V Kulturnem domu smo si ogledali razstavo narodnih noš s tega področja in kratek film, ki prikazuje umetnost izdelave noš in nekdanje običaje v zvezi s tem.
Naše druženje smo zaključili v duhu časa in ohranjanju običajev z Martinovo večerjo, kjer smo uživali v okusnih jedeh in prijetni družbi. Prijazna gostilničarka nas je seznanila z zgodovino gostilne, kot posebno zanimivost pa je izpostavila njeno sestro, ki je vpisana v knjigo rekordov, saj je v Italiji priznana kot najhitrejša v rezanju njokov, po katerih med drugim gostilna tudi slovi.
Tako kot vsako srečanje z umetnostjo, ki nas ne pusti ravnodušne, temveč nas obogati, nas tudi današnje popotovanje po krajih kulturne dediščine ni razočaralo. Lahko smo ponosni, da imamo v neposredni bližini toliko krajev, ki skrbno ohranjajo kulturno dediščino in slovensko besedo.
Napisala Mirjam Ličen
Fotografije Klaudi Kofol