JE KAJ TRDEN MOST,
je prof. Marija Mercina dala naslov svoji knjigi; verjetno po igrici, ki se je spominjamo iz otroških let, še bolj pa najbrž zato, ker so njene besede mostovi do ljudi.
Mentor krožka, Zgodovina gradbeništva in arhitekture Društva UNITRI Nova Gorica, Humar Gorazd dipl. ing gradbeništva, in velik poznavalec, raziskovalec in opisovalec mostov, nam je želel v živo predstaviti nekaj zelo zanimivih Vipavskih mostov o katerih je tekla beseda v lanskem študijskem letu.
Poln avtobus znanja željnih članov in lep, sončen jesenski dan, sta obetala zanimiv popoldan.
Najprej smo si ogledali Napoleonov most preko Vipave v Dolenju pri Ajdovščini, ki naj bi ga zgradili Francozi okoli leta 1810. Mogočen kamnit most iz treh lokov, naj bi služil francoskim vojakom, ki so v sodčkih na konjih vozili živo srebro iz Idrije v Trst na ladje.
Sledil je ogled kamnitega mostu čez Močilnik na Slapu, ki je bil zgrajen okoli leta 1803. Zapomnili si ga bomo po kamniti plošči, vgrajeni v ograjni zid na kateri je zapis v bohoričici. Govori o tem, kdo je most gradil in kdo je zanj prispeval denar, v duhovitem slogu. Zvedeli smo, da je to najstarejši ohranjen zapis v slovenskem jeziku na javnem mestu.
V mestu Vipava smo si ogledali tri kamnite mostičke. Prvi je bil Taborski kamniti most na Vipavi. Zgrajen je bil v 16. stoletju, zanimiv po kamnu, poštnem miljniku, z napisom "11 Meilen von Leibach." Ta oddaljenost ni veliko drugačna tudi danes, le hitreje jo prevozimo, kot takrat s kočijami.
Čisto blizu, v samem mestnem jedru Vipave, smo si ogledali še most nad enim od izvirnih pritokov reke Vipave. Pravzaprav je to del stavbe Lantierijeve graščine, v tej nadgradnji mostu je bila kuhinja. Praktično kaj?
Pravi arhitektonski in gradbeni biser pa je Lantierijev kamniti most, ki povezuje graščino z dvoriščem in gospodarskim delom. Most nosi letnico 1669. Kamniti stebri višine 2m iz enega kosa, zabiti v dno struge, ograja kamniti balustri, v sredini razširitev- loža za poletno hlajenje. Tla so tanke kamnite plošče med seboj povezane. Most je dolg dobrih 12 m in širok 2.65m. Vsi elementi so iz klesanega kamna.
Vsak most ima svojo zgodbo, ki jo naš mentor zavzeto pripoveduje.
Sicer pa Vipavski mostovi niso nekaj mrtvega, imajo svojo govorico, prav gotovo, da jo najbolj razumeta prof. Marija Mercina in Gorazd Humar.
………. TRDEN KAKOR KAMEN KOST…….
Zanimivo ekskurzijo smo zaključili ob domačih dobrotah v znani gostilni, rahlo utrujeni, vendar zadovoljni z vsem videnim in slišanim.
Napisala Tonica Rijavec Pečanac, foto Aldo Šuligoj
_________________________________________________________________________________________
< Prejšnja | Naslednja > |
---|